DKE - Ja czytam

DKE

Już kolejny rok w naszej szkole działa Dyskusyjny Klub Edukacyjny „Ja czytam!”. Pierwsze tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Przyjaźń odmienia życie”. Wstępem do rozmów był film i opowiadanie Elżbiety Zubrzyckiej pt.: O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”. Uczniowie z klasy I wysłuchali pełną akcji opowieść
o wielkim strachu, przyjaźni, odwadze i zrozumieniu. Dowiedzieli się, że nie trzeba bać się, nawet jeśli strach wydaje się nie do pokonania. Odpowiedzieliśmy wspólnie na pytania: Co to jest Przyjaźń? Jak może odmienić nasze życie? I wreszcie, Czy dla przyjaźni możemy podejmować się zadań, które na pierwszy rzut oka nas przerastają?

Historia zajączka była pouczającą historią o urokach życia i o tym, że należy słuchać rodziców, a przede wszystkim – uwierzyć w siebie.
                                                                                                                     Jolanta Moszkowska

                                                                                                       Ewa Lenartowicz

dk1
dk1 dk1
dk2
dk2 dk2
dk3
dk3 dk3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Priorytet 3Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie
i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Mamy przyjemność poinformować, że Szkoła Podstawowa w Boleszkowicach uczestniczy w wieloletnim programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem priorytetu 3, jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

Nasza Szkoła otrzymała dotację finansową w wysokości 15 000 zł. przeznaczoną
na zakup nowości wydawniczych. W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie przygotowali listy książek, które chcieliby przeczytać. Przeprowadzona została również konsultacja z Biblioteką Publiczną w Boleszkowicach, pod kątem zakupu nowości do biblioteki szkolnej. Utworzoną listę książek, zaopiniowali oraz uzupełnili uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Rodziców działająca w Szkole. W roku szkolnym 2019/2020 zakupiliśmy 551 książek (bajki, lektury, literatura młodzieżowa oraz popularnonaukowa). W ramach programu zorganizowaliśmy wiele imprez czytelniczych np., Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego, Dzień Misia, udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Dzieci i młodzież uczestniczyli w wystawkach nowości zakupionych w ramach programu. Zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Publiczną zajęcia czytelnicze w okresie ferii zimowych. Poszczególne klasy realizowały projekty np. kl. I-III „Spotkanie z twórczością Jana Brzechwy”, kl. VI w ramach festiwalu „Czytam więc myślę”, czytała przedszkolakom bajki Franklin. Kl. VIII. przygotowała inscenizację dramatu A. Mickiewicza
„Dziady”.

Działania czytelnicze oraz zakup nowości czytelniczych realizujemy nadal w roku szkolnym 2019/2020.

Jolanta Moszkowska

npr1
npr1 npr1
npr2
npr2 npr2
npr3
npr3 npr3
npr4
npr4 npr4
npr5
npr5 npr5

8 maja

8 MAJA DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

8 Maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W Polsce święto bibliotek obchodzone jest od 1985 roku. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek.

Głównym celem tego święta jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W związku z tym, że w bibliotece nie tylko czyta się książki, tegoroczne święto upłynęło pod hasłem „ Biblioteka ciągle w grze”. W tym roku uczniowie wzięli udział
w różnych grach, zabawach i zagadkach. Dużą popularnością cieszyły się gry planszowe, które ćwiczą twórcze i nieszablonowe myślenie oraz spostrzegawczość. Do kalambur wykorzystaliśmy powiedzenia oraz tytuły bajek.

Bawiliśmy się świetnie, łącznie ze mną! Grać, nie przestajemy….

Jola Moszkowska

db1
db1 db1
db2
db2 db2
db3
db3 db3
db4
db4 db4
db5
db5 db5

Trebniitz - 2019

Trebnitz, Berlin, Frankfurt nad Odrą

            Od 10 marca do 16 marca br. uczniowie z klasy VII a i VII b naszej szkoły wzięli udział w Programie Agora Młodzieży Schloβ Trebnitz „Młodzież i wybory do Parlamentu Europejskiego 2019”. Podczas wizyty  aktywnie pracowali w warsztatach pt. „Europa i ja”. W grupach polsko – niemieckich opracowali rezolucje na debatę, która odbyła się w Ratuszu we Frankfurcie n/O. Elokwentność naszych dzieci zadziwiła prowadzących Sesję plenarną. Odbyła się również wycieczka do Berlina, której celem było spotkanie z lokalnym politykiem oraz zwiedzanie miasta.

B. Woroniecka

n1
n1 n1
n2
n2 n2
n3
n3 n3
n4
n4 n4
n5
n5 n5

Gry w klasie Ia

                 Gry strategiczne w edukacji wczesnoszkolnej

     Uczniowie klasy Ia uczą się matematyki z wykorzystaniem gier strategicznych. Jest to doskonały trening dla dzieci, który rozwija logiczne myślenie i koncentrację. Matematyczne gry strategiczne uczą przewidywania i planowania kolejnego ruchu. Wymagają często znacznego wysiłku umysłowego i sporej dozy pomysłowości. Cieszą się u dzieci olbrzymim powodzeniem.

Magdalena Moszkowska

gr1
gr1 gr1
gr2
gr2 gr2
gr3
gr3 gr3
gr4
gr4 gr4
gr5
gr5 gr5

Tłusty czwartek w klasie pierwszej

                       Tłusty czwartek w klasie pierwszej

     Uczniowie klasy I a byli, tego dnia, z wizytą w Kole Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg”. Wspólnie z Paniami z KGW smażyli faworki. Uczyli się wyrabiać i wałkować ciasto oraz wywijać ciasteczka. Robili to z dużym zaangażowaniem. Na koniec odbyło się słodkie obżarstwo.

     Dziękujemy Paniom z KGW za ciekawe zajęcia i poświęcony czas!

                                                                                                              Magdalena Moszkowska

tcz1
tcz1 tcz1
tcz2
tcz2 tcz2
tcz3
tcz3 tcz3
tcz4
tcz4 tcz4
tcz5
tcz5 tcz5

Doradztwo zawodowe w kl VII

Doradztwo zawodowe

            Klasa VII b, gościła kolejnych przedstawicieli zawodów.

Pan Ryszard Migacz przybliżył młodzieży zawód kierowcy zawodowego. Wytłumaczył co jest głównym celem pracy kierowcy, jakie kategorie prawa jazdy niezbędne są do prowadzenia autobusu czy samochodu ciężarowego. Jakie inne uprawnienia trzeba posiadać aby móc wykonywać ten zawód. I wreszcie, opowiedział jak wygląda dzień pracy kierowcy.

Pani Alicja Morawska przybliżyła zawód pielęgniarki. Wyjaśniła jak wygląda ścieżka kształcenia, jakie predyspozycje powinna posiadać osoba przymierzająca się do tego zawodu. Opowiedziała na czym polega praca pielęgniarki oraz jaka odpowiedzialność wiąże się
z wykonywaniem tego zawodu.

            Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi Migacz oraz pani Alicji Morawskiej za ciekawe lekcje zawodoznawcze.

Izabela Sawicka –Soroczyńska

Jolanta Moszkowska

d1
d1 d1
d2
d2 d2
d3
d3 d3

Ferie w bibliotece - 2019

Ferie w bibliotece…

Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Szkolna w Boleszkowicach, zorganizowały podczas ferii zimowych  zajęcia czytelnicze „Czarna książka kolorów – poznajemy świat za pomocą zmysłów. 
Na początku dzieci wysłuchały opowiadanie „Bursztyn” A. Chmielewskiej. A potem za pomocą różnych zmysłów tak, jak bohaterka opowiadania Ala, próbowały zbadać otaczający ich świat.
Z czarnej książki kolorów dowiedziały się jak osoby niewidome widzą barwy i z czym je kojarzą. 

Po wspólnej zabawie, doszliśmy do wniosku, że jesteśmy szczęściarzami, że urodziliśmy się zdrowi.

Jola Moszkowska

f1
f1 f1
f2
f2 f2
f3
f3 f3
f4
f4 f4
f5
f5 f5

Pasowanie na cztelników - 2019

Pasowanie uczniów kl. I na czytelników

Dnia 16.01.2019r. najmłodsi uczniowie z klasy I a i I b zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Starsze koleżanki przygotowały inscenizację, która wprowadziła dzieci w świat biblioteki. Pierwszoklasiści wykazali się sporą wiedzą o literaturze dla najmłodszych oraz dowiedzieli się jak należy dbać o książki. Na koniec spotkania złożyli przyrzeczenie, że będą książki szanować.

Jolanta Moszkowska

pa1
pa1 pa1
pa2
pa2 pa2
pa3
pa3 pa3
pa4
pa4 pa4
pa5
pa5 pa5

Przyjaciel

            W styczniu odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego „Ja czytam”. Tym razem w zajęciach uczestniczyła kl. II a. Dzieci zmierzyły się z tematem – „Czy każdy może być przyjacielem?”. Obejrzeliśmy film wprowadzający do dyskusji o bajce
E. Zubrzyckiej „Chcę mieć przyjaciela - o dziewczynce, która chciała się zaprzyjaźnić
z krokodylem”. Próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć na pytania: Czemu kogoś lubimy?
Co to znaczy „przyjaciel”? Co to znaczy być dobrym przyjacielem?

Ewa Lenartowicz

Jolanta Moszkowska

p2
p2 p2
p3
p3 p3
p4
p4 p4
p5
p5 p5
p6
p6 p6

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2018

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

28 listopada 2018 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate i kolorowe. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji o misiach. Po czym rozpoczęły się konkursy: zjadanie miodu z talerzyka bez użycia rąk, rysowanie portretu misia z zawiązanymi oczami,  nawlekanie misiowych chrupków na nitkę. Wszystkie zabawy zakończyły się wspólnym tańcem przy piosence „Jadą, jadą misie”. Zabawa była udana, wszyscy świetnie się bawili.

Ewa Lenartowicz

Aleksandra Bakiewicz

Jola Moszkowska

sd1
sd1 sd1
sd2
sd2 sd2
sd3
sd3 sd3
sd4
sd4 sd4
sd5
sd5 sd5
sd6
sd6 sd6

O orle...

DKE
Dnia 28.11.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Tym razem uczniowie kl. V b próbowali odkryć swoją tożsamość. Znana już bajka „O orle, który myślał, że jest kogutem”, była tematem przewodnim spotkania. Uczniowie próbowali w toku dyskusji bronić sposobu życia kogutów i orłów. Czy warto iść za głosem serca? Dlaczego warto poznawać swoje predyspozycje i zainteresowania? Na takie
 i inne pytania wspólnie z wychowawczynią próbowaliśmy odpowiedzieć.
 
Jola Moszkowska
Anna Gogacz
Ewa Lenartowicz
ed1
ed1 ed1
ed2
ed2 ed2
ed3
ed3 ed3
 

Doradztwo zawodowe - 2018

Doradztwo zawodowe

            Klasa VII b, gościła kolejnych zaproszonych przedstawicieli zawodów. Panią Beatę Pracoń, która opowiedziała czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy. Jak wygląda jego dzień pracy i czym się charakteryzuje. Pan Przemysław Tobuch opowiedział o wykonywanych przez siebie zawodach. Uczniowie zapoznali się z działalnością Straży Ochrony Kolei. Dowiedzieli się jakie uprawnienia należy posiadać aby być instruktorem strzelectwa. I ta część zajęć ewidentnie była najciekawsza.

            Dziękujemy Pani Beacie Pracoń oraz Przemkowi Tobuch za ciekawą lekcję zawodoznawczą.

Jolanta Moszkowska

Izabela Sawicka – Soroczyńska

dz1
dz1 dz1
dz2
dz2 dz2
dz3
dz3 dz3
dz4
dz4 dz4
dz5
dz5 dz5

Orzeł czy ....

Orzeł czy… kogut?

            Dnia 29.10.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Tym razem dzieci próbowały odkryć swoją tożsamość, „Czy jestem Orłem czy… kogutem?” Na początku zajęć dzieci losowały różne przedmioty i szukały w sobie podobieństw do tego przedmiotu, np. Jestem podobny do klucza, bo lubię rozszyfrowywać zagadki. Po krótkiej rozgrzewce, poznały kulturę Indian i przy dźwiękach muzyki
El Condor Pasa - z zamkniętymi oczami rysowały indiańskie ognisko. Siedząc dookoła ogniska, wysłuchały indiańską bajkę „O orle, który myślał, że jest kogutem”. Bajka była doskonałym wstępem do rozmowy na temat naszego charakteru, mocnych i słabych stron. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie - Co zrobić, by dobrze czuć się w grupie, w której panują określone zasady i reguły, które nie zawsze są zgodne z naszymi wartościami?

         Ewa Lenartowicz
         Jola Moszkowska

orz1
orz1 orz1
orz2
orz2 orz2
orz3
orz3 orz3
orz4
orz4 orz4
orz5
orz5 orz5

Pasowanie na ucznia - 2018

                               Pasowanie na ucznia

     Pasowanie na ucznia to ważna uroczystość dla dzieci, ich rodziców i wychowawców klas pierwszych. 26 października 2018r. pierwszoklasiści przybyli wraz z rodzicami bardzo podekscytowani i w uroczystym nastroju. Na uroczystości obecni byli uczniowie klas II-III ze swoimi wychowawczyniami. Uczniowie klas I a i I b pod kierownictwem swoich wychowawczyń przedstawili krótki program artystyczny. Następnie odbyło się ślubowanie uczniów i rodziców. Na koniec pani dyrektor pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej w Boleszkowicach. Każdy uczeń otrzymał prezent, a w klasach czekał słodki poczęstunek. To był ciekawy i ważny dzień dla pierwszaków.

                                                                                                 Magdalena Moszkowska

                                                                                                     Jolanta Szczepaniak

pnu1
pnu1 pnu1
pnu2
pnu2 pnu2
pnu3
pnu3 pnu3
pnu4
pnu4 pnu4
pnu5
pnu5 pnu5

Doraztwo zawodowe w kl VIIb

Doradztwo zawodowe w kl. VII b

Już kolejny rok w naszej szkole realizujemy zajęcia z doradztwa zawodowego. W tym roku szkolnym zaprosiliśmy również do współpracy rodziców. Ich bogate doświadczenie zawodowe jest bardzo pomocne w przygotowaniu uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery zawodowej i podejmowania decyzji edukacyjnych.

Zaproszenie przyjęli Państwo Dominika i Marek Guszkowscy. Pani Dominika opowiedziała kl. VII b jak funkcjonuje firma transportowa. Kogo zatrudnia, jakie należy posiadać uprawnienia, aby wykonywać zawód kierowcy. Przybliżyła uczniom zawód logistyka, który coraz bardziej popularny jest w naszym regionie. Pan Marek zaprosił uczniów do firmy ICT Poland w Kostrzynie, w której przetwarza się papier np. w chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, papier toaletowy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo proces produkcji i nowoczesne magazyny. Oprowadzający nas panowie w ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy i zachęcili uczniów do nauki języka angielskiego.

Bardzo dziękujemy Państwu Dominice i Markowi Guszkowskim, firmie ICT Poland oraz Panu Markowi Czyparowi za pomoc w realizacji zajęć z doradztwa zawodowego.

Jolanta Moszkowska

Izabela Sawicka – Soroczyńska

dz1
dz1 dz1
dz2
dz2 dz2
dz3
dz3 dz3
dz4
dz4 dz4
dz5
dz5 dz5