Audycje z Bachmanem

„Audycje z Bachmanem”w Zespole Szkół w Boleszkowicach

Wyjazdowe Audycje z Bachmanem to cykl koncertów adresowany do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych. Spotkania są idealnym uzupełnieniem szkolnej edukacji muzycznej, bazują na podstawie programowej MEN. Zajęcia mają formę cykliczną, odbywają się raz w miesiącu. Podczas koncertów uczniowie poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, różne tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich   biografie i twórczość a także muzykę różnych kultur. Zajęcia prowadzone są przez prelegenta - Bachmana w zabawny sposób, nie zapominając przy tym, że przede wszystkim mają mieć one charakter edukacyjny. W każdym miesiącu prezentowany jest inny instrument.

Koncerty realizowane są w grupach do 60 osób. Dzięki ograniczonej liczbie uczestników dzieci mają znacznie bliższy kontakt z muzyką i artystami. Dzieci przedszkolne poznają utwory i instrumenty dzięki bajce opowiadanej przez prelegenta BACHMANA. Muzyka jest dodatkiem a instrumenty stają się bohaterami opowieści. Dzieci czynnie uczestniczą w opowiadanej historii, często wstając, podskakując, grając na instrumentach perkusyjnych, rysując. W szkołach podstawowych słuchanie muzyki jest już bardziej świadome. Klasy 4-8 uczestniczą w audycji, która bardziej przypomina koncert kameralny. Bachman prowadzi koncert w taki sposób aby dzieci czuły, że są jego częścią, zadaje pytania, wybiera uczniów do pomocy, zaprasza do wspólnego śpiewania czy wystukiwania rytmu. Koncerty dla klas 1-3 są połączeniem audycji przedszkolnych z audycjami dla klas starszych. Bachman opowiada skróconą bajkę przeplataną muzyką oraz ciekawostkami.

We wrześniu 2019 roku uczniowie naszej szkoły dzięki audycjom znaleźli się “W Świecie Musicalu” /śpiew, pianino, gitara elektryczna/ Usłyszeliśmy melodie ze Skrzypka na Dachu, West Side Story czy My fair lady. Staraliśmy się odgadnąć czym różni się Opera od Musicalu, oraz czym jest musical filmowy. W pierwszej bajce dowiedzieliśmy się “O zbuntowanej fasoli”, która uniknęła śmierci w garnku, by wystąpić wraz z Karolem w MUSICALU.

W październiku odbył się “Pojedynek smyczków”/altówka, skrzypce, pianino/ Naszym gościem były skrzypce i takie „duże skrzypce”. Dlaczego altówka to takie „duże skrzypce”.

Porównywaliśmy ich brzmienia i próbowaliśmy odgadnąć który instrument gra wyżej, a który niżej. Bajka druga Opowiadała o Kasi i o tym, skąd się wzięła szkoła muzyczna, a także o ,,Marszu tureckim” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Chopin jako wielki patriota – to audycja listopadowa /śpiew operowy - tenor, pianino/ Niektórzy uważają, że Fryderyk Chopin był francuzem, inni że Polakiem. Bachman udowodniał, że Chopin był wielkim Patriotą i jako jeden z twórców polskiej kultury jest również twórcą polskiej niepodległości. Antek tym razem odkrywa świat dźwięków i świat Fryderyka Chopina – to była trzecia bajka

W grudniu /Akordeon, puzon, śpiew/ było wspólne śpiewanie i kolędowanie. Usłyszeliśmy najstarszą polską kolędę, melodie związane ze świętami oraz rozmawialiśmy o tym czym jest pastorałka. Bajka czwarta to Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju.

Rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda dlatego w styczniu mieliśmy okazję poznać co to jazz /Pianino, śpiew, saksofon/ oraz kim był, gdzie tworzył i co wspólnego ma pisarz, publicysta z muzyką. W piątej bajce Antek gotuje, do akcji wkracza Mąkuch i porywa ,,Błękitną rapsodię” pana Gershwina.

Do zobaczenia na kolejnych pięciu audycjach.

Z muzycznym pozdrowieniem Łukasz Kozłowski

bach1